|

پیش بینی قیمت دلار شنبه 8 آذر 99؛ دلار پیش به سوی 20 هزار تومان

پیش بینی قیمت دلار شنبه 8 آذر؛ قیمت دلار این روزها در مسیر کاهش است و پسش بینی می شود این روند همچنان ادامه داشته باشد. با همراه باشید تا…

لینک کوتاه کپی شد

این روزها قیمت دلار در مسیر کاهشی است و پیش بینی می شود در آینده نزدیک قیمت دلار تا 20 هزار تومان هم پایین بیاید. برای پیش بینی قیمت دلار برای روز شنبه 8 آذر در ادامه با ما همراه باشید.

این روزها دلار پا به کانال ۲۴ هزار تومانی گذاشته است. این در حالی است که در مهرماه قیمت دلار ۳۲ هزار تومان بود، یعنی در کمتر از دو ماه قیمت آن، ۸ هزار تومان (یک چهارم قیمت آن) کاهش یافته است.

البته این تنها ریزش دلار در این دو ماه نیست، یک ماه پیش پس از انتخابات آمریکا نیز دلار با سرعت شروع به سقوط کرد و تا ۲۲هزار تومان هم پایین آمد اما بلافاصله به قیمت سابق (۲۸هزارتومان) بازگشت.

گفته می‌شد کاهش قیمت غیرواقعی و تحت تاثیر جوسازی در بازار موجب شده دلار با شدت سقوط کند، همین سرعت بالای کاهش قیمت نیز از دلایل اصلی بازگشت آن به کانال‌های بالاتر تلقی ‌شد.

این بار اما اسکناس آمریکایی با شیب ملایم‌تری شروع به کاهش کرده است، این روند ریزشی با کاهش نرخ حواله درهم و سیگنال‌های مذاکره هم همراه شده و امید به تداوم ارزانی را تقویت کرده است.

مهدی پورمهر، کارشناس بازار ارز مهم‌ترین علت ریزش قیمت دلار را عوامل زیر عنوان می‌کند:

پذیرش جمهوری‌خواه‌ها به تحویل قدرت در آمریکا،حضور افرادی چون جان کری در ترکیب کابینه بایدن، وجود خط فکری مذاکره و سازش در تیم بایدن، تعطیلی بازارهای داخلی و کاهش رونق اقتصادی، کنترل ارز از سوی دولت جهت کاهش فشار اقتصادی در شرایط محدودیت‌های کرونایی و کف‌سازی برای خیز مجدد.

این کارشناس علت ریزش با شیب ملایم را اول آمادگی بازار ارز به افزایش مجدد و دوم مقاومت دلالان و دارندگان ارز دربرابر کاهش قیمت می‌داند چراکه خرید آنها در همین قیمت‌ها بوده پس با کاهش قیمت قطعا متضرر می‌شوند.

همچنین به گفته او قیمت اعلامی دولت برای ارز در بودجه 1400 نیز به انتظارات کاهشی دامن زده است اما این کاهش دیر یا زود افزایش مجددی را در پی خواهد داشت.

پیشنهاد می شود: پیش بینی بورس شنبه 8 آذر؛ ترور دکتر فخری زاده بازار را منفی می کند؟

قیمت دلار تا پیش از شنبه 8 آذر 99 چقدر بود؟

طبق آخرین قیمت اعلام صرافی ملی دلار با قیمت ۲۴ هزار و ۸۵۰ تومان فروخته می‌شود و نرخ خرید دلار هم با ۱۲۰۰ تومان کاهش، به ۲۳ هزار و ۶۵۰ تومان رسید. همچنین نرخ فروش و خرید یورو هم امروز در صرافی ملی به ترتیب ۲۹ هزار و ۶۵۰ تومان و ۲۸ هزار و ۴۵۰ تومان ارزش‌گذاری شده‌است.

انواع ارز نرخ خرید نرخ فروش
دلار ۲۳ هزار و ۶۵۰ تومان ۲۴ هزار و ۸۵۰ تومان
یورو ۲۸ هزار و ۴۵۰ تومان ۲۹ هزار و ۶۵۰ تومان

سیگنال‌های دلار هفته آینده

نرخ حواله درهم درحال کاهش تدریجی است و انتظار می‌رود با ورود آن به کانال 6 هزار تومانی، قیمت دلار نیز به شکل چشمگیری کاهش یابد. اما آیا ورود درهم به کانال‎‌های پایین‌تر ممکن است؟

پورمهر پاسخ می‎دهد: امکان کاهش نرخ حواله درهم تا کف ۶ هزارتومان وجود دارد.

به باور او نظر به عزم دولت در مدیریت قیمت‌ها و تاثیر درهم در کشف قیمت دلار و تجارت عمده ایران از طریق دبی، احتمال استمرار کاهش نرخ درهم دور از ذهن نیست.

آن‌‌طور که پورمهر عنوان می‌کند استمرار تعطیلی بازارها، پیشرفت سیاسی دموکرات‌ها در معادلات سیاسی امریکا، خبرهای مثبت برای کنترل کرونا، استمرار سیاست‌های کنترل قیمت توسط دولت سایر عواملی هستند که بر نرخ ارز در هفته پیش‌رو اثر می‌گذارد.

او در پایان می‌گوید: با توجه به دلایل موجود و احتمال برگشت آمریکا به برجام، رسیدن دلار به قیمت 20 تا 24 هزار تومان در روزهای آینده محتمل است.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

پرطرفدارترین عناوین