|

ماجرای بدهی 700 میلیون دلاری هواپیمایی ایران ایر چیست؟

ماجرای بدهی 700 میلیون دلاری هواپیمایی ایران ایر چیست؟ آیا ایران ایر در مسیر بازنشستگی است؟

لینک کوتاه کپی شد

میزان بدهی های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تا کنون قریب به ۷ هزار میلیارد تومان و ۷۰۰ میلیون دلار بدهی برای امور متفاوتی نظیر تسهیلات بانکی می باشد. ماجرای بدهی 700 میلیون دلاری هواپیمایی ایران ایر چیست؟آنطور که پیداست تامین حقوق و امور بازنشسته ‌های این شرکت نیز مدت زیادی ست از روال خارج شده که علت آن عدم سوددهی صندوق بازنشستگی کارکنان هما می باشد.

هواپیمایی هما هم دچار اختلال و مشکل است

«هما» که نام معتبری در پرواز بر فراز آسمان ایران به شمار می‌آید حالا فعالیت هواپیماهایش به خاطر تامین نشدن هزینه های جاری و بدهی های سنگین به نصف سنوات گذشته رسیده و تعلیق متعدد در چندماه گذشته این هواپیمایی را دچار اختلال و مشکل کرده است.

آنطور که پیش از این در رسانه‌ها منتشر شد مدیریت این هواپیمایی از کمیسیون تلفیق مجلس برای حل مشکلات این شرکت درخواست یاری داشته اما سیاهه سنگین بدهی‌های موجود نشان می‌دهد که این حمایت، از سوی مجلس اتفاق نیفتاده و در بودجه ۱۴۰۰ نیز تا این لحظه از اختصاص بودجه برای ایران ایر خبری نیست. در حالی که دولت موظف است بدهی های این شرکت بزرگ دولتی را پرداخت کند.

از سوی دیگر شنیده ها از دریافت تسهیلات ۵۰۰ میلیاردی برای کرونا توسط این شرکت حکایت دارد که باز پرداخت ماهیانه ۳۸ میلیارد تومان تنها یک قلم از اقلام بدهی های سنگین ایران ایر ؛ یکی از قدیمی ‌ترین شرکت‌های هواپیمایی فعال در خاورمیانه است.

باید دید این ایرلاین بین المللی کشور که تنها مسیر پروازی به سمت اروپا هم هست در ادامه مسیر می‌تواند بقای خود را با حمایت احتمالی و اختصاص بودجه حفظ کند یا این بدهی‌ها این شرکت را به ورشکستگی می‌رساند.

پیشنهاد می شود: ​آخرین جزئیات سقوط هواپیمای مسافربری اندونزی در اقیانوس هند

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

پرطرفدارترین عناوین