|

احسان الهلالی چگونه ناصریه عراق را به آشوب کشاند؟

احسان الهلالی سه روز پیش توسط نیروهای عراقی در ناصریه بازداشت شده بود که که در نهایت مقامات استانی در ذ‌ی قار او را آزاد کردند.

لینک کوتاه کپی شد

منابع رسانه ای از کشته شدن یک پلیس و زخمی شدن 34 نفر بر درگیری ها بین معترضان و نیروهای امنیتی عراق در جنوب این کشور خبر دادند.

براساس این گزارش، افراد معترضان با نیروهای امنیتی عراق در میدان "الحبوبی" در شهر الناصریه مرکز استان ذی قار در جنوب عراق با یکدیگر درگیر شدند که این درگیری به خشونت کشیده شد.

نقش احسان الهلالی در حوادث ناصریه عراق

درگیری های ناصریه پس از آن آغاز شد که یکی از فعالان اعتراضات این شهر به نام "احسان الهلالی" از سوی نیروهای امنیتی عراق بازداشت گردید و عده ای برای حمایت از او فراخوان اعتراضات در شهر ناصریه دادند.

مقامات استان ذی قار پس از شروع دوباره اعتراضات در این شهر، احسان الهلالی را آزاد کردند و این فعال اعتراضات شهر ناصریه نیز پس از آزادی از معترضان خواست که با ترک میادین این شهر، راه های مواصلاتی ناصریه را باز کنند.

شهر ناصریه در حالی دوباره صحنه اعتراضات مرگبار شد که معترضان چند هفته پیش چادرهای خود را از میدان الحبوبی مرکز اعتراضات این شهر برچیده بودند.

حوادث شهر ناصریه، واکنش‌ جریان‌ های سیاسی عراق در پی داشت با این حال واکنش‌ ها متفاوت بوده است.

ائتلاف النصر به ریاست "حیدر العبادی"، نخست‌وزیر اسبق عراق در بیانیه‌ای حوادث ناصریه را نقض آشکار کرامت و زیر پا گذاشتن آرزوهای آن‌ها و نقض ارزش‌های دولت و امنیت جامعه دانست و خواستار بازبینی‌ جدی در ارزیابی و کنترل اوضاع و تصحیح مسیر به گونه‌ای که خواسته‌های جوانان و اهداف دولت را محقق کند، شد.

"محمد العراقی" از افراد نزدیک به سید مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در واکنش به حوادث ناصریه، معترضان را آشوب‌گر دانست و گفت: هنگامی که زندان‌ها پر از افراد جریان الصدر بود، یکی از آن‌ها با خشونت تظاهرات نکرد و به نیروهای امنیتی تعرض نکرد و اغتشاش و هرج و مرج ایجاد نشد.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

پرطرفدارترین عناوین