|

سرهنگ بهزاد معزی خلبان شاه که بود و چگونه درگذشت؟

سرهنگ بهزاد معزی خلبان شاه که بود و چگونه درگذشت؟ علت فوت بهزاد معزی چه بود؟

لینک کوتاه کپی شد
2

بهزاد معزی که بود؟

سرهنگ خلبان بهزاد معزی خلبان شاه در پاریس درگذشت. سرهنگ بهزاد معزی پس از بازگشت از آمریکا در ستاد کل نیروی هوایی ایران مشغول به کار شد. سرهنگ معزی بارها در همان روزگار برای خرید هواپیما به عنوان کارشناس مطلع به کشورهای اروپایی سفر می‌کرد. سلامت نفس و رشوه ناپذیری او در انجام معاملات زبانزد بود. با خرید هواپیماهای بوئینگ سوخت رسان ۷۰۷ او به عنوان فرمانده گردان و در ادامه به عنوان معلم خلبان به فعالیت پرداخت. وی خلبان هواپیمایی بود که در روز ۲۶ دی ۱۳۵۷ شاه با آن از ایران خارج شد.

سرهنگ بهزاد معزی چگونه درگذشت؟

سرهنگ خلبان بهزاد معزی زاده ۱۳۱۶ در تهران یکی از خلبانان مشهور ایران است. او در زمان حکومت سلطنتی خلبان اختصاصی شاه بود. سرهنگ خلبان بهزاد معزی همچنین فرمانده گردان پرواز هواپیماهای سی - ۱۳۰ در پایگاه هفتم ترابری بود. او برای اتمام تحصیلات و آموزش‌ های خود مدتی در آمریکا بود و پیش از سال ۱۳۵۲ به ایران بازگشت. سرهنگ بهزاد معزی پس از بازگشت از آمریکا در ستاد کل نیروی هوایی ایران مشغول به کار شد.

سرهنگ بهزاد معزی، پس از انقلاب جمهوری اسلامی ایران در زمره ‌ی یکی از هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران درآمد. علی رغم پیروزی انقلاب اسلامی و رو شدن دست حکومت طاغوت به همکاری با وابستگان رژیم فاسد شاهنشاهی ادامه داد. او در سال ۱۳۶۰، طی عملیاتی که مجاهدین خلق آن را طراحی کرده ‌بودند، مسعود رجوی (رهبر سازمان مجاهدین خلق) و ابوالحسن بنی صدر (نخستین رئیس جمهوری اسلامی) را با هواپیما از ایران خارج کرد. سرهنگ خلبان بهزاد معزی پس از آن به شورای مقاومت ایران پیوست و تا پایان عمر با مجاهدین خلق بود. سرهنگ خلبان بهزاد معزی در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۹ در سن ۸۳ سالگی بر اثر سرطان خون در بیمارستانی در پاریس درگذشت.

  • صابر قلی زاده ارسالی در

    بسیار عالیست متشکرم

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

پرطرفدارترین عناوین