|

دلیل اعتصاب کارگران تهران جنوب در ماهشهر+فیلم

کارگران شرکت تهران‌ جنوب، در اعتراض به اخراج گروهیِ همکارانشان توسط کارفرما، دست از کار کشیدند.

لینک کوتاه کپی شد

صبح روز یکشنبه 26 بهمن 99 کارگران شرکت تهران‌ جنوب، فعال در پروژه‌ بندرمجیدیه ماهشهر در اعتراض به اخراج گروهیِ همکارانشان توسط کارفرما، دست از کار کشیدند و مقابل درب شرکت تجمع گسترده‌ای شکل دادند‌.

 

دلیل اعتصاب کارگران تهران جنوب در ماهشهر

 

کارگران شرکت تهران جنوب صبح روز یکشنبه 26 بهمن 99 در اعتراض به اخراج گروهیِ همکارانشان توسط کارفرما، دست از کار کشیدند و مقابل درب شرکت تجمع گسترده‌ای شکل دادند.

بر این اساس  اخراج ۲۵ کارگر بومی توسط شرکت تهران جنوب موجب اعتصاب سراسری کارگران و پرسنل این شرکت شده است.

اخراج کارگران بومی در حالی اتفاق افتاده که کارگران بسیاری از سایر نقاط کشور در این شرکت مشغول به کار هستند اما با تصمیم عجیب مدیران این مجموعه، فقط نیروهای بومی اخراج شده اند.

لازم به ذکر است در شهریور ۹۹ نیز کارگران این مجموعه به دلیل دریافت نکردن حقوق خود دست به اعتصاب زده بودند.

 

 

 

خواسته کارگران شرکت تهران جنوب چیست؟

شرکت تهران جنوب که واحد پمپاژ پالایشگاه بیدبلند است، در اسکله مجیدیه بندرماهشهر قرار دارد و در حال حاضر، به دلیل اعتصاب کارگران، به حالت نیمه تعطیل در آمده است.

به گفته کارگران، مدیران مجموعه پروژه بندر مجیدیه ماهشهر، در یک اقدام ضد کارگری، ۲۵ نفر از کارگران این شرکت را اخراج کردند که موجب اعتراض و اعتصاب سایر کارگران شد.

در تجمع اعتراضی کارگران شرکت تهران جنوب، یکی از کارگران گفت که اخراج این کارگران فقط شامل کارگران بومی شاغل در این شرکت بوده است و این اقدام  ضدیت آشکار مدیران با مردم بومی این منطقه را به نمایش می‌گذارد.

 

گفتنی است که کارگران بومی اخراج شده، در بدترین شرایط آب‌وهوایی و گرمای طاقت‌فرسای این منطقه گرمسیری، با حقوق‌های بسیار پایین مشغول به کار بوده‌اند که حالا از این حقوق ناچیز نیز محروم شده‌اند.

شایان ذکر است که بی‌توجهی مدیران و مسئولین این شرکت، به وضعیت جوی و مجبور کردن کارگران به کار در هوای گرم، تا کنون فوت و گرمازدگی تعداد زیادی از کارگران را در پی داشته است.

یاد‌آوری می‌شود که پیش از این، روز سه شنبه ۷ مرداد ماه ۹۹، یک کارگر شرکت تهران جنوب، تاسیسات مخازن و ذخیره‌سازی بندرماهشهر، به نام ابراهیم عرب‌زاده، به دلیل کار در گرمای طاقت‌فرسا، بر اثر گرمازدگی جان خود را از دست داده‌بود.

کارگـران شرکت تهـران جنوب واقع در جاده بندر مجیدیه شهرستان ماهشهر، همه روزه از ساعت شش و نیم صبح تا شش و نیم عصر، در گرمای بی‌سابقه و زیر آفتاب سوزان، در محل کار خود حاضر می‌شوند؛ این کارگران، روزهای جمعه نیز، تا ساعت ۱۲ ظهر، در محل کار خود حاضر می‌شوند.

واکنش فرماندار ماهشهر به اخراج کارگران جنوب تهران 

فریدون بندری فرماندار بندر ماهشهر اظهار کرد: صبح امروز کارگران شرکت تهران جنوب در اعتراض به اخراج ۲۵ نفر از کارگران این شرکت دست به تجمع زدند.

وی افزود: به این موضوع بلافاصله از طریق نمایندگان کارگران رسیدگی و موضوع در حال حاضر در دست بررسی است.

فرماندار بندرماهشهر در پایان به فارس گفت: با توجه به پیگیری موضوع، تجمع کارگران متوقف شده است‌. نتیجه بررسی‌ها نیز متعاقبا اعلام می‌شود.

وی در خصوص اعتصابات کارگری در سطح شهرستان گفت: اخیرا شاهد تعدادی تجمع کارگری در سطح شهرستان بوده ایم. در مجموعه فرمانداری اهتمام ویژه ای برای حل مشکلات کارگری وجود دارد و امیدواریم به زودی با کمک قانون بسیاری از مشکلات را حل کنیم.

وی ادامه داد: در هفته گذشته نیز سه مورد اعتصاب کارگری در شهرستان به وقوع پیوست که بلافاصله با تشکیل کمیسیون کارگری مصوبات خوبی برای حل این مشکل به تصویب رسید.

سرپرست فرمانداری بندرماهشهر در خصوص اخراج تعدادی از کارگران شرکت تهران جنوب اظهار کرد: بلافاصله پس از شنیدن خبر اخراج کارگران، بنده به عنوان شخص فرماندار به طور جدی پیگیری این مشکل را در دستور کار مجموعه فرمانداری قرار دادم.

بندری تصریح کرد: صبح امروز با نمایندگان کارگران در محل فرمانداری جلسه ای برگزار و مشکلات کارگران در این جلسه مطرح شد. همچنین با نماینده شرکت نشستی برگزار شد تا مشکلات این شرکت نیز بیان شود. در نهایت برای جلوگیری از ریشه دار شدن این موضوع، کمیسیون کارگری شهرستان در روز دوشنبه با حضور نمایندگان کارگران و شرکت برگزار خواهد شد.

سرپرست فرمانداری بندرماهشهر افزود: ظاهرا پروژه این شرکت رو به اتمام است و می خواهد کار تعدیل نیرو را انجام دهد. اما قانون برای این موضوع مواردی را درنظر گرفته است و شرکت مذکور باید بر اساس قانون اقدامات خود را انجام دهد تا حق و حقوق کارگران ضایع نشود.

منبع:تیتر برتر

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

پرطرفدارترین عناوین