|

ازدواج با محرم با بهانه آزار جنسی کودکان در خانواده در فرانسه!

قانونی شدن ازدواج با محارم در فرانسه، موضوعی است که با واکنش های زیادی مواجه شده است.

لینک کوتاه کپی شد

آزار جنسی کودکان در خانواده یا زنای با محارم؟

در فرانسه داشتن رابطه جنسی با محارم، اگرچه در اجتماع قبیح (زشت) است اما منع قانونی ندارد. شاید تنها ممنوعیت مصرح، قدغن بودن ازدواج پدر با دختر باشد که در قانون مدنی، و نه در قانون مجازات فرانسه به آن اشاره شده است؛ آن‌هم ممنوعیت «ازدواج» و در نتیجه آثار ازدواج و نه صرف برقراری رابطه جنسی.

بخش یک پاراگراف ۳۱ ماده ۲۲۲ قانون مجازات فرانسه، رابطه جنسی با کودکان در یک خانه، فارغ از تابوی رابطه نسبی/سببی را در سه مورد به‌عنوان «تعرض جنسی با محارم» جرم‌انگاری کرده است: «زمانی که آزارگر:

- یکی از والدین باشد

- خواهر، برادر، عمو/دایی یا عمه/خاله یا پسرعمو/پسرعمه پسرخاله/ پسر دایی یا دخترعمو/دخترعمه/دختردایی/دختر خاله باشد

- شریک زندگی پدر یا مادر افراد یاد شده در دو بند بالا، در صورتی که این شریک زندگی بر قربانی قیمومت قانونی یا عینی اعمال کند.»

در حال حاضر در فرانسه، برقراری رابطه جنسی با کودک بالای ۱۵ سال مجاز است. در صورت شکایت و ادعای رضایت از سوی کودکی که طرف رابطه جنسی با یک بزرگسال بوده، دادستان و قاضی درباره این «رضایت» تحقیق می‌کند.

این در حالیست که بسیاری از حقوقدانان، حامیان حقوق کودکان و همچنین روانپزشکان و روانشناسان در ماه‌های اخیر بارها تاکید کرده اند که به‌دلیل وجود رابطه «سلطه» در خانواده میان پدرومادر و فرزندان، یا به‌طور کلی بزرگ‌ترها با کودکان، امکان رضایت کودک حتی بالای ۱۵ سال برای تن دادن به رابطه جنسی با بزرگ‌تر، عملا وجود ندارد. از همین رو در حالیکه بحث و تبادل نظر بر روی لایحه قانون جدید که طبیعتا به قوانین فعلی جزایی ملحق خواهد شد در مجلس سنا ادامه دارد، بسیاری خواهان جرم‌انگاری کامل رابطه جنسی بزرگ‌سالان با خویشاوندان تا سن ۱۸ سالگی شده اند.

قانون پیچیده فرانسه برای تجاوز جنسی

قوانین مربوط به سن رضایت جنسی در فرانسه بسیار پیچیده هستند. بر اساس قانون این کشور، تجاوز به عنوان دخول جنسی «تحت خشونت، اکراه، تهدید و یا غافلگیر کردن» تعریف می شود بدون اینکه سن قربانی در نظر گرفته شود. در حالی که قانون موجود داشتن روابط جنسی با افراد زیر ۱۵ سال را جرم تلقی می کند، این موارد معمولاً به عنوان جرم هایی در نظر گرفته می شوند که محکومیت های سبکی را در پی دارد. به منظور جدی تر کردن اتهامات تجاوز، مقامات باید ثابت کنند که رابطه جنسی با خشونت، اجبار یا غافلگیری صورت گرفته، حتی اگر قربانی زیر ۱۵ سال نیز سن داشته باشد. در واقع متجاوزان همواره این بهانه را می توانستند بیاورند که قربانی خود به داشتن رابطه جنسی رضایت داشته است.

 

جنجال تجاوز 20 آتشنشان به دختر نوجوان

در هفته های اخیر این ماجرا بیشتر جلب توجه کرد و دادگاه عالی فرانسه رسیدگی به یک پرونده بسیار بزرگ و جنجالی را آغاز کرد، پرونده ای که در آن زنی مدعی است در طول دو سال به طور مرتب توسط یک گروه ۲۰ نفره از آتشنشانان مورد تجاوز قرار گرفته است، زنی که اکنون ۲۵ سال دارد. سه نفر از این مردان آتشنشان اعتراف کرده اند که هنگامی که این زن زیر سن قانونی بوده با او رابطه جنسی داشته اند، دو نفر نیز داشتن رابطه جنسی گروهی با این زن در هنگام انجام وظیفه را تایید کرده اند اما همگی اصرار دارند این رابطه با رضایت قربانی بوده است. هیچ یک از این آتشنشانان به تجاوز متهم نشده اند که مجازاتی تا ۲۰ سال زندان را در پی خواهد داشت. در حال حاضر تنها سه مردی که به داشتن رابطه جنسی با این زن زیر سن قانونی اعتراف کرده اند با اتهام خشونت جنسی روبرو هستند که می تواند تا ۷ سال زندان برای آن ها را در پی داشته باشد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

پرطرفدارترین عناوین