|

آشنایی با هوش مصنوعی و کاربردهای آن

هوش مصنوعی یا AI توانایی یک ماشین در نمایش قابلیت های انسانی مانند استدلال، یادگیری، برنامه ریزی و خلاقیت است.

لینک کوتاه کپی شد

هوش مصنوعی یا AI توانایی یک ماشین در نمایش قابلیت های انسانی مانند استدلال، یادگیری، برنامه ریزی و خلاقیت است.  این فناوری سیستم های فنی را قادر می سازد، تا محیط خود را درک کنند، مشکلات را حل کرده و برای رسیدن به یک هدف خاص اقدام نمایند. هوش مصنوعی اغلب همراه با یادگیری مصنوعی ماشینی و تجزیه و تحلیل داده ها است.

آشنایی با هوش مصنوعی و کاربردهای آن

هوش مصنوعی یا AI توانایی یک ماشین در نمایش قابلیت های انسانی مانند استدلال، یادگیری، برنامه ریزی و خلاقیت است.  این فناوری سیستم های فنی را قادر می سازد، تا محیط خود را درک کنند، مشکلات را حل کرده و برای رسیدن به یک هدف خاص اقدام نمایند. به اینصورت که در ابتدا رایانه داده ها را از طریق حسگرهای خود مانند دوربین تهیه یا جمع آوری می کند، سپس آنها را پردازش کرده و پاسخ مناسب را ارائه می دهد. اما نظرسنجی ها نشان می دهند که حتی رهبران ارشد مشاغل فاقد درک درستی از هوش مصنوعی هستند و بسیاری از افراد عادی آن را با ربات های فوق العاده قدرتمند یا دستگاه های فوق هوشمند اشتباه می گیرند. عدم وضوح و شفاف سازی در این زمینه، باعث شده تا مخالفان فناوری هشدار دهند، که AI  قدرت انسان را محدود می کند، آزادی فردی را سرکوب کرده و حریم خصوصی شخصی را از طریق دیجیتال از بین می برد. به گفته محققان این سیستم های نرم افزاری تصمیماتی را اتخاذ می کنند که به طور معمول به سطح تخصص انسانی وابسته است و به مردم کمک می کنند، مشکلات را پیش بینی کرده تا به درستی با آنها برخورد کنند. چنین سیستم هایی دارای سه ویژگی اصلی تجزیه و تحلیل داده ها، نتیجه گیری و تطبیق پذیری هستند که جوهره اصلی هوش مصنوعی را تشکیل می دهند. در ادامه این مقاله، این ویژگی ها بیشتر مورد بررسی قرار گرفته اند.

بررسی ویژگی های اصلی هوش مصنوعی

تجزیه و تحلیل داده ها

هوش مصنوعی اغلب همراه با یادگیری ماشینی و تجزیه و تحلیل داده ها است. این ترکیب تصمیم گیری هوشمندانه را امکان پذیر می کند. یادگیری ماشینی، داده ها را می گیرد و روش های اساسی را جستجو میکند. اگر موردی مشاهده شود که مربوط به یک مشکل عملی باشد، طراحان نرم افزار می توانند با بکارگیری دانش خود در این زمینه و تجزیه و تحلیل داده ها از آن برای درک مسائل خاص استفاده کنند.

نتیجه گیری

الگوریتم های هوش مصنوعی برای تصمیم گیری، اغلب با استفاده از داده های زمان واقعی طراحی شده اند. آنها برخلاف ماشینهای دیگر فقط به درخواست های مکانیکی یا از پیش تعیین شده پاسخ نمی دهند. آنها با استفاده از سنسورها، داده های دیجیتالی یا ورودی های از راه دور، اطلاعات مختلف منابع گوناگون را با هم ترکیب می کنند، بلافاصله مطالب را تجزیه و تحلیل می کنند و براساس بینش های بدست آمده از آن داده ها عمل می کنند.

تطبیق پذیری

آخرین کیفیتی که سیستم های AI را علامت گذاری می کند، توانایی یادگیری و سازگاری هنگام جمع آوری اطلاعات و تصمیم گیری است. هوش مصنوعی موثر باید با تغییر شرایط تغییر کند. این ممکن است شامل تغییراتی در شرایط مالی، شرایط جاده، ملاحظات زیست محیطی یا شرایط نظامی و پزشکی باشد. AI   باید این تغییرات را در الگوریتم های خود ادغام کند و در مورد چگونگی انطباق با امکانات جدید تصمیم بگیرد.

 

آشنایی با کاربرد های مختلف هوش مصنوعی

برخی از فناوری های هوش مصنوعی بیش از 50 سال است که وجود داشته است، اما پیشرفت در قدرت محاسبات، در دسترس بودن تعداد زیادی از داده ها و الگوریتم های جدید به دلیل پیشرفت های عمده AI در سال های اخیر است. هوش مصنوعی به عنوان نقشی اساسی در تحول دیجیتالی جامعه تلقی می شود و به یک اولویت در اتحادیه اروپا تبدیل شده است. انتظار می رود برنامه های آینده تغییرات عظیمی را در زمینه های مختلف پزشکی، صنعتی، اقتصادی و ... ایجاد کنند، اما این فناوری در زندگی روزمره ما وجود دارد. برای درک بهتر موضوع در اینجا به برخی از کاربردهای اساسی آن اشاره شده است:

2

 

اقتصاد

همانطور که گفته شد،  الگوریتم های پیشرفته هوش مصنوعی با پیشرفت های گسترده در سیستم های ذخیره سازی، سرعت پردازش و تکنیک های تحلیلی، قادر به ظرافت فوق العاده در تحلیل و تصمیم گیری هستند. الگوریتم های مالی می توانند تفاوت های جزئی را در ارزیابی سهام مشاهده کنند و معاملات بازار را بر اساس این اطلاعات انجام دهند. همین منطق در سیستم های پایداری محیطی نیز وجود دارد. AI   با استفاده از سنسورها شخصی در یک اتاق، به طور خودکار اطلاعات مربوط به سیستم گرمایش، سرمایش و روشنایی را تنظیم می کند. هدف به کارگیری این فناوری، صرفه جویی در مصرف انرژی و استفاده بهینه از منابع است.

صنعت حمل و نقل

از هوش مصنوعی در زمینه صنعت حمل و نقل استفاده می شود. وسایل نقلیه به سنسورهای LIDARS (تشخیص و دامنه نور) از راه دور مجهز هستند که اطلاعات را از محیط اطراف خودرو جمع آوری می کنند. LIDAR  از نور یک رادار برای دیدن اشیا در جلوی وسایل نقلیه و اطراف آن استفاده می کند و تصمیمات فوری را در مورد وجود اشیا، فواصل و اینکه آیا اتومبیل قصد دارد، به چیزی برخورد کند یا نه می گیرد. رایانه های روی صفحه این اطلاعات را با داده های سنسور ترکیب می کنند، تا تعیین کنند که آیا شرایط خطرناکی وجود دارد، خودرو باید تغییر مسیر دهد، باید کند شود یا کاملاً متوقف گردد. همه این مواد باید فوراً مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند تا از تصادف جلوگیری شود و خودرو در لاین مناسب قرار گیرد.

خرید و تبلیغات آنلاین

از هوش مصنوعی برای ارائه توصیه های شخصی به افراد بر اساس جستجوها و خریدهای قبلی یا سایر رفتارهای آنلاین، به طور گسترده استفاده می شود. این تکنولوژی برای  تجارت بسیار مهم است، زیرا می تواند به  بهینه سازی محصولات ، برنامه ریزی موجودی، تدارکات و غیره کمک کند.

3

پزشکی و سلامت

هوش مصنوعی در پزشکی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از آن برای مقابله با Covid-19 نیز استفاده شده است. این فناوری از طریق تصویربرداری حرارتی در فرودگاه ها و جاهای دیگر بیماران را شناسایی می کنند. از دیگر کاربردهای در زمینه پزشکی و سلامت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تهیه داده ها و ردیابی شیوع بیماری ها
  • نمایش وضعیت بیمار در اتاق عمل برای جراحان
  • تشخیص عفونت از طریق اسکن ریه با رایانه

محققان در حال مطالعه نحوه استفاده از AI  برای تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی از داده های بهداشتی و کشف الگوهایی هستند که می توانند منجر به اکتشافات جدیدی در پزشکی شوند و روش های تشخیص بیماری را بهبود دهند. به عنوان مثال، محققان یک برنامه AI برای پاسخگویی به تماس های اضطراری ایجاد کرده اند که ایست قلبی را هنگام مکالمه سریعتر از پزشک تشخیص می دهد.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، در سالهای اخیر پیشرفتهای خارق العاده­ای در توانایی سیستمهای AI گنجانده شده­است. نرم افزار AI به جای اینکه مانند یک قطعه مکانیکی عمل کند، همزمان با پیشرفت های علمی یاد می گیرد و از تجربیات دنیای واقعی در تصمیم گیری های خود استفاده می کند. به این ترتیب، عملکرد انسان را افزایش داده و در نهایت قابلیت های افراد را در زمینه­ های مختلف گسترش می دهد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها