|

نامزدهای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰

سید حسن خمینی نامزد احتمالی اصلاح‌طلبان است؟

چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری 1400 تکاپوی جناح‌های مختلف برای معرفی نامزد واجد شرایط اوج گرفته است و در این میان به نظر می‌رسد…

لینک کوتاه کپی شد

چند ماهه مانده به انتخابات 1400 دو جناح سیاسی اصلی کشور در حال رایزنی بر سر کاندیدهای احتمالی خود هستند.

سید حسن خمینی؛ نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات 1400

در این میان اصلاح‌طلبان که در دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته از حسن روحانی حمایت کرده‌اند، حال تحت تاثیر اثر منفی ناکارآمدی دولت روحانی بر وجهه‌شان، شانس اندکی برای پیروزی نامزدشان در انتخابات 1400 دارند. به همین دلیل این جناح سیاسی سعی می‌کند با معرفی نامزدی دارای پایگاه مردمی و محبوبیت اجتماعی، شانس پیروزی خود را در انتخابات 1400 بالا ببرد.

محمدجواد ظریف، اسحاق جهانگیری، بیژن نامدار زنگنه، مسعود پزشکیان، محسن هاشمی رفسنجانی، سید حسن خمینی، سورنا ستاری و محمدرضا عارف از جمله نام‌های مطرح شده برای نامزدی اصلاح‌طلب‌ها در انتخابات 1400 هستند. به نظر می‌رسد در بین نام‌های ذکر شده برای نامزدی اصلاح طلبان در انتخابات آتی ریاست جمهوری، سید حسن خمینی با توجه به پیشینه خانوادگی‌اش گزینه مطلوب‌تری است.

البته نزدیکان سید حسن خمینی بارها احتمال نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 را رد کرده‌اند؛ در مهرماه سال جاری احمد خمینی، فرزند حسن خمینی در واکنش به شایعات پیرامون شرکت پدرش در انتخابات ریاست جمهوری 1400 اعلام کرد «تصمیم پدرم مشخص است و در انتخابات 1400 شرکت نخواهد کرد.»

احمد خمینی با اشاره به درخواست برخی از سید حسن خمینی برای نامزدی در انتخابات 1400 گفت: «اصلا در پدرم اراده و عزمی برای شرکت در فضای سیاسی کشور به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری نمی‌بینم. از سوی برخی بزرگان و رفقا پیشنهاداتی مطرح شده بود تا امروز هم برخی فکر می‌کنند این‌که می‌گوییم حاج آقا کاندید نمی‌شوند، مصلحتی و شایعه است؛ ولی واقعا بنا ندارند و به هر کسی هم آمدند و پیشنهاد دادند، گفته‌اند که بنای کاندیداتوری ندارند.»

از طرف دیگر کمی بعدتر سید حسن خمینی در مراسم سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی، سخنانی را مطرح کرد که بسیاری آن را نشان‌دهنده تصمیم وی برای شرکت در انتخابات 1400 در صورت فراهم شدن شرایط کاندید شدن وی دانستند. حسن خمینی در اظهارات خود در این مراسم تاکید کرد: «اگر به هر علتی این جامعه به کسی نیاز پیدا کرد نسبت به مسئولیت نباید شانه خالی کند. خدا نیاورد دوران بین خدمت و خیانت را؛ که اگر بروید می‌شود خدمت و بعضا هم هزاران مشکل در آن است، اما کناره گرفتن بعضا خیانت است. باید من را کنار بگذاریم. اگر منیت را کنار گذاشتیم راه‌ها باز می‌شود.»

واکنش‌ها به خبر نامزدی حسن خمینی در 1400

پس از جدی شدن احتمال نامزدی سید حسن خمینی در انتخابات 1400 فعالان سیاسی و رسانه‌ها، واکنش‌های متفاوتی به آن نشان دادند. علی صوفی، وزیر تعاون دولت اصلاحات و دبیرکل حزب پیش‌رو اصلاحات در گفتگو با یکی از رسانه‌ها تاکید کرد: «قطعا سید حسن خمینی یکی از همان چهره‌هایی است که با پشتوانه خانوادگی که دارد و همچنین شخصیت خوبی که از خود نشان داده است، باعث اجماع اصلاح‌طلب‌ها خواهد شد.»

از طرف دیگر رسول منتجب نیا، دبیر کل حزب جمهوریت ایران و یکی از چهره‌های اصلاح‌طلب با انتقاد از نامزدی احتمالی سید حسن خمینی در انتخابات 1400، گفت: «امام خمینی(ه) راضی نبود اعضای بیت ایشان وارد مسئولیت‌های اجرایی شوند. به خاطر جایگاه بیت امام(ه) مصلحت نیست که سید حسن خمینی وارد انتخابات شود.»

روزنامه کیهان، یکی دیگر از منتقدان نامزدی احتمالی سید حسن خمینی در انتخابات 1400 هم با اشاره به شرایط لازم نامزدی ریاست جمهوری در قانون مانند مدیر و مدبر بودن، داشتن حسن سابقه و تقوا، مومن و معتقد بودن به مبانی جمهوری اسلامی و مذهب کشور، نوشت: «صرف‌نظر از میزان انطباق یا عدم انطباق سید حسن خمینی با بخشی از این شرایط، محرز است که وی فاقد کمترین سابقه اجرایی(حتی در اداره یک شهر و اداره کوچک) برای احراز شرط مدیر و مدبر بودن است. تنها فعالیت او تولیت آستان امام خمینی(ه) و موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام(ه) می‌باشد.»

نامزدهای احتمالی اصول‌گرایان

در کنار تکاپوی اصلاح‌طلبان برای معرفی نامزدهای مختلف و تلاش برای رسیدن به اجماع بر سر یک نفر، نامزدهای مختلفی هم از سوی اصول‌گراها برای شرکت در انتخابات 1400 اعلام آمادگی کرده‌اند. محمدباقر قالیباف، آیت‌الله ابراهیم رئیسی، محسن رضایی، محمود احمدی نژاد و سعید محمد از جمله گزینه‌های احتمالی اصول‌گرایان در انتخابات آتی ریاست جمهوری هستند که برخی از آن‌ها عملا تبلیغات انتخاباتی خود را شروع کرد‌ه‌اند و حتی اخباری هم درباره رایزنی آن‌ها با یکدیگر منتشر شده است.

چند روز پیش خبری در رابطه با دیدار محمود احمدی نژاد و آیت‌الله رئیسی منتشر شد که ظاهرا طی آن، رییس قوه قضاییه در نصحیتی دوستانه از رییس دولت‌های نهم و دهم خواسته است که در انتخابات 1400 ثبت نام نکند؛ زیرا احتمالا وی رد صلاحیت خواهد شد و رد صلاحیت مجدد برای وجهه احمدی نژاد خوب نیست. البته کمی بعد خبر این دیدار و سخنان آیت‌الله رئیسی با احمدی نژاد توسط چند سایت خبری تکذیب شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها