|

(عکس) محسن فخری زاده دانشمند هسته ترور شده کیست؟+ بیوگرافی

محسن فخری زاده دانشمند هسته عصر جمعه در منطقه آبسرد دماوند ترور شد. نتانیاهو نام او را به عنوان یکی از اهداف ترور رژیم صهیونیستی نام برده…

لینک کوتاه کپی شد

ساعاتی قبل محسن فخری زاده یکی از دانشمندان رده بالای حوزه هسته‌ای و موشکی کشور در منطقه آبسرد دماوند (استان تهران) ترور شد.

او تنها دانشمندی بود که نتانیاهو در یک برنامه از او نام برده بود و رسانه‌های اسرائیلی اعلام کرده بودند که نقشه ترور وی در یک بار سال‌های گذشته شکست خورده بود.

(عکس) محسن فخری زاده دانشمند هسته ترور شده کیست؟+ بیوگرافی

محسن فخری زاده کیست؟

محسن فخری ‌زاده مهابادی اهل مهاباد اصفهان و متولد 1336 در قم عضو ارشد سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بود. قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت که در تاریخ ۲۴ مارس ۲۰۰۷، علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران تصویب شده نام وی جزو افراد تحریم شده قرار داده بود.

به گزارش عصرایران، نام محسن فخری‌زاده به عنوان یکی از پنج شخصیت ایرانی که در فهرست ۵۰۰ نفره قدرتمندترین افراد جهان که از سوی نشریه آمریکایی فارن پالیسی منتشر شده‌است، دیده می‌شود.

محسن فخری زاده صندوقچه اسرار برنامه هسته‌ای

آمریکایی‌ها، وی را صندوقچه اسرار برنامه هسته‌ای ایران قلمداد می‌کردند که همواره در تعیین موضع ایرانی‌ها در مذاکرات، نقشی مخفیانه ولی مؤثر داشته‌است. بر طبق نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا زمانیکه با فخری‌زاده گفتگوی مستقیم انجام نشود، نمی‌توان در میزان ورود ایران به دانش هسته‌ای، اظهار نظر کرد.

او به همراه سیدعباس شاهمرادی زواره استاد دانشگاه صنعتی شریف، مهم‌ترین نام‌های مطرح از افرادی هستند که غربی‌ها به دنبال مصاحبه بودند. او با رابرت اُپنهایمر، کارشناس فیزیک آمریکایی مقایسه می‌شود که در دهه ۴۰ میلادی کار نظارت بر ساخت بمب اتم در آمریکا را برعهده داشت.

در سال 2020، نشریه دیلی‌میل با انتشار یک سند اعلام کرد که در این سند که خطاب به فخری‌زاده به عنوان شخصیت اصلی برنامه هسته‌ای ایران است. اسرائیل گفته است که این یکی از ده‌ها هزار سند مربوط به برنامه هسته‌ای ایران پیدا است که در سال 2018 تواسته از ایران سرقت کند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

پرطرفدارترین عناوین