|

اظهارات گستاخانه هشام داوود ضد سردار سلیمانی

سردار سلیمانی که در جنگ عراق همواره کنار مردم عراق بود اخیرا مورد هجمه هشام داوود مشاور الکاظمی قرار گرفته است.

لینک کوتاه کپی شد

اظهارات اخیر «هشام داوود» مشاور «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق در مورد سردار سلیمانی جنجال زیادی را در صحنه سیاسی عراق به وجود آورد و موجب شد تا شخصیت های مختلف عراقی به این اظهارات واکنش جدی نشان دهند.

برخی از نمایندگان پارلمان عراق با تمجید از حمایت های سردار سلیمانی در جنگ عراق با داعش از اظهارات اخیر مشاور نخست وزیر این کشور انتقاد کردند. به گزارش ایسنا، هشام داوود، مشاور مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق اخیرا اظهاراتی درباره سپهبد شهید قاسم سلیمانی و سردار قاآنی مطرح کرده بود که با انتقاد نمایندگان پارلمان این کشور رو به رو شد.

هشام داوود همواره به شهدایی که عراق را آزاد کردند تعرض می کند

به نقل از شبکه العهد، مهدی آمرلی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق در واکنش به این اظهارات گفت: هشام داوود مشاور نخست وزیر عراق همواره به شهدایی که عراق را آزاد کردند تعرض می کند و آخرین این تعرض ها اظهاراتش علیه میهمان عراق شهید قاسم سلیمانی است که آیت الله سیستانی او را یکی از فرماندهان پیروزی در عراق توصیف کرده است.

مصطفی الکاظمی باید مشاور خود را برکنار کند

مهدی آمرلی گفت: دوست دارم به داوود بگویم زمانی که تو در کاباره های اروپا مست بودی شهید سلیمانی در خاکریزهای عزت و شرافت و جهاد در آمرلی همراه ما بود و عراق را ترک نکرد و در همه عملیات آزادسازی مشارکت کرد تا اینکه در خاک این کشور شهید شد. این نماینده عراقی از مصطفی الکاظمی درخواست کرد که مشاور خود را فورا برکنار کند و یا اینکه موضع شفاف خود در رابطه با وی را اعلام کند.

سردار سلیمانی هیچ گاه به صورت غیرقانونی وارد عراق نشد

عبدالامیر التعیبان الدبی، دیگر نماینده عراقی در صفحه توییتر خود نوشت: داوود...شخصی مثل تو نباید در مورد سلیمانی صحبت کند، اختلاف میان تو و او همانند اختلاف زمین و آسمان است. همچنین محمد الغبان، یکی دیگر از نمایندگان پارلمان عراق با تمجید از مواضع سردار سلیمانی و انتقاد از اظهارات هشام داوود گفت: سردار سلیمانی هیچ گاه به صورت غیرقانونی وارد عراق نشد بلکه با توافق دولت قانونی عراق و هماهنگی کامل با آن وارد می شد، او به ویزا نیاز نداشت و این مساله در بسیاری از کشورها وجود دارد و با قوانین موجود در عراق تناسب دارد. 

سردار سلیمانی به طور رسمی و از واضح ترین دروازه های قانونی عراق وارد می شد

وی تاکید کرد: آقای نخست وزیر را نصیحت می کنیم که مشاورانش را توجیه کند و از آن ها بخواهد که اظهاراتشان مسئولانه باشد و چنین اظهاراتی با رویکرد دولتی که به دنبال صلح و ثبات است، تناسب ندارد. احمد الاسدی، رئیس فراکسیون السند الوطنی در پارلمان عراق نیز با تمجید از فداکاری های شهید سلیمانی در دفاع از عراق گفت: سردار سلیمانی به طور رسمی و از واضح ترین دروازه های قانونی عراق وارد می شد و مقامات مردمی و رسمی در تمام سطوح به جای فرش قرمز قلب های خود را زیرپایش می گذاشتند زیرا آن ها از اخلاص و صداقت و نقش مهم او در پیروزی عراق مطلع شده بودند. 

وی گفت: زمانی که سردار سلیمانی برای دفاع از عراق در خاکریزها بود و هیچگاه حمایت های خود را متوقف نکرد تا اینکه خون پاکش در فرودگاه بغداد ریخته شد، مشاور نخست وزیر کجا بود؟ الاسدی تاکید کرد: آیا فراموش کردیم زمانی که دولت عراق اهانت ترامپ به کشور را نپذیرفت این ها در مقابل دولت ایستادند؟ درحالی که ترامپ بدون اطلاع قبلی در پایگاه عین الاسد فرود می آید.

قوانین و اصول کلی عراق جزو اولویت های سردار سلیمانی نبود

این مسئول عراقی در پایان خاطرنشان کرد: آیا آقای مشاور می تواند در رابطه با حضور هزاران سرباز آمریکایی در آسمان و زمین عراق بدون دریافت ویزا به ما پاسخ دهد؟ به گزارش ایسنا، مشاور مصطفی الکاظمی اخیرا در گفت وگویی با شبکه بی بی سی مدعی شده بود که سردار سلیمانی احساس می کرد هر وقت می خواهد می تواند وارد و یا خارج شود و قوانین و اصول کلی عراق جزو اولویتهای او نبود.

توضیحات هشام داوود درباره اظهارات خو علیه سردار سلیمانی

هشام داوود بعد از رو به رو شدن با انتقادات گسترده در بیانیه ای توضیحاتی در رابطه با اظهارات اخیر خود علیه سردار سلیمانی ارائه داد. وی در این بیانیه گفت: اخیرا گفت وگویی از من با شبکه بی بی سی بریتانیا در رسانه ها منتشر شد و در آن گفتگو به عنوان مشاور نخست وزیر معرفی شدم، در این راستا دوست دارم توضیحات زیر را ارائه دهم:

اولا: این گفت وگودر چارچوب یک فیلم ضبط شده و تاریخی بود و دو ماه قبل از انتشار ضبط شده بود.

ثانیا: در این فیلم با زبان آزاد صحبت کردم ‌و به عنوان پژوهشگر متخصص امور عراق حاضر شدم نه با سمت رسمی.

ثالثا: صحبت های من در این گفت وگو برگرفته از اطلاعاتی است که طی چند سال تحقیق و پژوهش به آن ها رسیدم و لزوما اطلاعات دولتی نیستند.

هشام داوود در این بیانیه همچنین تاکید کرد به هر حال دوست دارم که بر پایبندی خود به قوانین و اصول دولت ملی عراق تاکید کنم و اگر برداشت اشتباه و یا سوتفاهمی شده است بی منظور بوده است.

بیشتر بخوانید: تعلیق هشام داوود به دلیل اظهارات اخیرش درباره سردار سلیمانی

چرا وقتی در هست چرا از پنجره وارد می شوید

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز دوشنبه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شب گذشته اظهاراتی به نقل از مشاور نخست وزیر عراق در مصاحبه با یکی از رسانه های فارسی زبان مطرح شد که در نوع خود عجیب و غریب بود و ایشان با کنایه در مورد ورود و خروج آقای سلیمانی به عراق گفتند که وقتی در هست چرا از پنجره وارد می شوید، پاسخ وزارت خارجه به این اظهارات چیست؟ گفت: من باید صحبت های این مقام را بشنوم و بعد اظهار نظر کنم. از جایگاه حقوقی این فرد نیز اطلاعی ندارم.

وی ادامه داد: نخست وزیر پیشین عراق به صراحت اعلام کرده اند که سردار سلیمانی به دعوت دولت عراق همراه با مأموریت خاص عازم این کشور بوده و در فرودگاه بغداد مورد حمله تروریستی واقع شده است. فکر نمی‌کنم جز این اظهار نظر که از سوی مقام رسمی وقت عراق یعنی نخست وزیر مطرح شده نکته دیگری قابل طرح باشد.

 مردم و مسئولان عراقی نشان داده اند که قدردان زحمات سردار سلیمانی هستند

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: مردم عراق و مسئولان عراقی نشان داده اند که تا چه حدی قدردان زحمات سردار سلیمانی هستند. روزی که داعش در پشت شهرهای عراق قرار داشت در حالی که کشورهای اروپایی داشتند فکر می کردند که در چه مرحله ای می توانند به عراق کمک کنند این سردار ما بود که با تمام قوا در این عرصه حضور پیدا کرد و قوا و نیرو فرستاد و داعش را شکست داد این ها همه در حافظه تاریخی مردم عراق و منطقه باقی خواهد ماند.

منبع: ایسنا

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

پرطرفدارترین عناوین