|

پیش بینی هواشناسی امروز 30بهمن/کاهش دما

لینک کوتاه کپی شد

پیش بینی وضعیت جوی زنجان

کارشناس پیش بینی هوای اداره کل هواشناسی استان زنجان گفت: با نفوذ توده هوای سرد به منطقه، شاهد کاهش دمای هوا به شکل محسوس و استقرار هوای سرد و زمستانی در این استان خواهیم بود.

حسین سلطانی، روز پنجشنبه افزود: این وضعیت دمایی به مدت یک هفته در منطقه و استان حاکم خواهد بود و پیش بینی می شود طی مدت یاد شده میزان دمای هوای زنجان ۱۰ تا ۱۴ درجه سانتیگراد، کاهش یابد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر آسمان زنجان ابری، بارانی و برفی است، اظهار داشت: بارش‌ها از چهارشنبه شب و با فروکش کردن وزش باد نسبتا شدید تا شدید در زنجان آغاز شده است و از ایستگاه قیدار بارش برف و از مابقی ایستگاه های استان نیز باران گزارش شده است.    

سلطانی با بیان اینکه این سامانه بارشی تا بعدازظهر امروز در استان فعال بوده و از اواخر وقت نیز از زنجان خارج خواهد شد، تصریح کرد: مجدد از روز شنبه /۲ اسفند ماه/ سامانه بارشی دیگری وارد منطقه شده و تا بعدازظهر یکشنبه در این استان فعال خواهد بود.  

کارشناس پیش بینی هوای اداره کل هواشناسی استان زنجان با بیان اینکه از امروز /پنجشنبه/ تا پایان هفته آینده، اغلب اوقات هوای زنجان سرد خواهد بود، گفت: بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته، بارندگی در ارتفاعات و مناطق سردسیر و کوهستانی می تواند به شکل برف همراه با وقوع کولاک باشد.

سلطانی با بیان اینکه میزان دمای هوای فعلی شهر زنجان ۳ درجه سانتیگراد بالای صفر است که در مقایسه با روز گذشته در همین ساعت، ۸ درجه سانتیگراد کاهش نشان می‌دهد، افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته دندی از توابع شهرستان ماهنشان و خدابنده از توابع استان زنجان با دمای ۱+ درجه سانتیگراد و چورزق در شهرستان طارم نیز با ۲۶ درجه سانتیگراد بالای صفر به ترتیب سردترین و گرم‌ترین نقطه این استان به ثبت رسیدند.

استان زنجان از ۵۷ ایستگاه هواشناسی برخوردار است که در چهار باب از این ایستگاه‌ها به صورت شبانه روز و چهار ایستگاه دیگر نیز به طور ۱۲ ساعته، کارشناسان حرفه‌ای مستقر هستند و داده‌های وضعیت جوی در مابقی ایستگاه‌های استان نیز به صورت خودکار جمع‌آوری می‌شود.

 

پیش بینی وضعیت جوی کردستان

 رییس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان گفت: هم اکنون برخی محورهای منتهی به شهرستان قروه شاهد بارش نسبتا شدید برف است.

دانش زندی روز پنجشنبه با اشاره به کاهش شدت بارش‌ها در کردستان اظهار داشت: هم اکنون محورهای قروه - سنقر و قره همدان در محدوده سه راهی اسد آباد شاهد بارش نسبتا شدید برف بوده و این مساله منجر به لغزندگی سطح جاده شده است.

وی اضافه کرد: در بقیه محورها بارش‌ها فروکش کرده اما رطوبت موجود در سطح جاده همچنان در سرعت‌های بالا موجب لغزندگی خودروها می‌شود.

رییس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان یادآور شد: با توجه به ورود سامانه بارشی به استان از عصر روز سه شنبه، جاده‌ها تا بامداد امروز شاهد بارش برف و باران بود که در این مدت راهداران با استقرار در جاده‌های شهری و روستایی مشغول خدمت شدند.

وی اضافه کرد: در این مدت راهداران ۲ هزار کیلومتر در محورهای بین شهری و ۱۰۰ کیلومتر نیز در محورهای روستایی را برفروبی کرده‌اند و  ۴۱ مورد نیز ریزش‌های  سطح جادها را انجام داده‌اند.

زندی با بیان اینکه طبق اعلام هواشناسی کردستان فعالیت سامانه بارشی تا صبح یکشنبه در این استان ادامه دارد افزود: توصیه می‌شود مسافران از انجام سفرهای غیر ضروری در جاده‌های استان خودداری کنند و در صورت لزوم وضعیت جاده ها را از سامانه ۱۴۱ راهداری از طریق پیام کوتاه، تماس تلفنی، نرم افزار همراه و تارنمای الکترونیکی استعلام کنند.

طرح زمستانی راهداری همه ساله از ۱۵ آبان در سراسر کشور شروع می‌شود اما در کردستان به علت برفگیر بودن و داشتن گردنه‌های متعدد این طرح به صورت غیر رسمی زودتر از موعد آغاز شد.

در طرح زمستانی سال گذشته  ۴۷۵ راهدار کردستان به صورت آماده باش و ۲۴ ساعت در خدمت مسافران هستند.

راهداران در قالب طرح‌های مختلف زمستانه، نوروزی و تابستانی بیش از هشت هزار و ۵۰۰ کیلومتر از راه های استان را شامل یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر در مسیرهای بین شهری و ۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر راه روستایی را تحت پوشش خدمات خود قرار می‌دهند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

پرطرفدارترین عناوین