|

ایلان ماسک کیست؟ ؛ ثروت ایلان ماسک چقدر است؟

ایلان ماسک کیست و چقدر ثروت دارد؟ ایلان ماسک دومین فرد ثروتمند جهان بنیان گذار کدام شرکت ها بوده و چگونه به این ثروت دست یافته است؟

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- وقتی سخن از ثروتمند ترین افراد جهان به گوش می رسد شاید قبل از هر کسی بیل گیتس در ذهن شما تداعی شود. اما به راستی ثروتمند ترین مردم جهان چه کسانی هستند؟ در میان افراد ثروتمند جهان شاید کمتر با نام ایلان ماسک رو به رو شده باشید. اما ایلان ماسک به عنوان دومین فرد ثروتمند جهان شناخته می شود. اما ایلان ماسک کیست و چقدر ثروت دارد؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

این روز ها را در دنیای تکنولوژی می ‌توان روزهای ایلان ماسک نام گذاشت. بنیان ‌گذار تسلا که تا همین چند سال قبل تا مرز ورشکستگی پیش رفته بود حالا به لطف صعود ارزش سهام این شرکت، بیل گیتس را پشت ‌سر گذاشته و دومین ثروتمند جهان نام گرفته است. ایلان ماسک که هم اکنون به عنوان دومین فرد ثروتمند جهان شناخته و معرفی شده است، تا همین ماه ژانویه امسال یعنی ژانویه 2020 در رتبه 5 در میان ثروتمندان جهان قرار داشت. اما هم اکنون در رتبه دوم قرار گرفته است. همین چند روز قبل ارزش ثروت ایلان ماسک از مارک زاکربرگ دیگر میلیاردر دنیای تکنولوژی هم پیشی گرفته بود. ایلان ماسک ۴۹ سال دارد و حالا ارزش ثروت او به 127.9 میلیارد دلار می ‌رسد که ۱۰۰ میلیارد دلار آن را همین امسال به دست آورده است.

ایلان ماسک دومین فرد ثروتمند جهان

ایلان ماسک به دومین مرد ثروتمند جهان تبدیل شد و این عنوان را از بیل گیتس ربود. ارزش خالص دارایی ‌های او ۷.۲ میلیارد دلار افزایش یافته و به ۱۲۷.۹ میلیارد دلار رسیده است. علت این جهش رتبه افزایش قیمت سهام شرکت تسلا بوده است. با افزایش ۵۰۰ میلیارد دلاری ارزش بازار تسلا، ثروت ماسک به طور قابل توجهی افزایش یافت. سهام تسلا حدود سه چهارم از دارایی ایلان ماسک را تشکیل می ‌دهد.

پیشنهاد می شود: حراج جمعه سیاه یا بلک فرایدی 99

بنابر گزارش بلومبرگ، بنیانگذار تسلا و اسپیس ایکس امسال بیشتر از هر میلیاردر دیگری (۵۰۰ تاجر برتر فهرست بلومبرگ در سال ۲۰۲۰) به ثروت خود افزوده و بیش ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد کسب کرده است. سهام تسلا تنها طی امسال 520 درصد رشد داشته و به 521 دلار به ازای هر سهم رسیده است. ارزش بازار این شرکت حالا 464 میلیارد دلار برآورد می ‌شود. او تنها طی یک روز گذشته 7.2 میلیارد دلار به ثروتش افزوده است. نقطه عطف ماسک این است که توانسته بیل‌ گیتس را پشت سر بگذارد که سال ‌ها به‌ عنوان نماد ثروت در دنیای تکنولوژی به حساب می ‌آمده است.

گیتس که هم اکنون 127.7 میلیارد دلار ثروت دارد و اگر امسال 26 میلیارد دلار از ثروتش را به بنیاد خیریه خودش اهدا نکرده بود احتمالا الان همچنان بالاتر از ماسک قرار داشت. با این حال بعید به نظر می ‌رسد با توجه به آینده تسلا و موفقیت شرکت اسپیس ایکس- دیگر شرکت متعلق به ماسک- ایلان ماسک به پایین جدول بازگردد.

ثروت ایلان ماسک چقدر است؟

جف بیزوس بنیان ‌گذار آمازون هم اکنون با 4/ 181 میلیارد دلار در صدر لیست ثروتمندان جهان قرار دارد. بعد از اون ایلان ماسک با دارایی 127.9 میلیارد دلار به عنوان دومین فرد ثروتمند جهان به صدر جدول صعود کرده است. حالا بیل گیتس نیز در سومین رتبه این جدول قرار گرفته است.

افزایش ثروت ایلان ماسک در دوران اوج کرونا

دوران کرونا برخی ثروتمندان تکنولوژی را ثروتمند تر کرد که از جمله آنها جف بزوس بود. بیل گیتس اما اتفاقا بخشی از ثروتش را خرج مبارزه با کرونا کرده است. او و ایلان ماسک اخیرا نشان داده ‌اند که نگاه متفاوتی به مقوله کرونا دارند. ماسک چندی قبل دولت ایالتی را به‌ خاطر تحت فشار قرار دادن کارخانه او برای تعطیلی و قرنطینه تهدید کرد و گفت اگر جلوی این کارخانه را بگیرند تسلا کالیفرنیا را ترک می ‌کند.

او همچنین بیل گیتس را هم به ‌خاطر نداشتن اطلاعات درباره خودرو های الکتریکی در توییتر خودش مورد تمسخر قرار داده است. گیتس هم که بنیاد خیریه ‌اش پشت تولید واکسن قرار دارد نسبت به سوء ظن ‌های مطرح شده از سوی ماسک درباره تئوری توطئه پشت پاندمی کرونا ابراز نگرانی کرده بود. به ‌نظر می ‌رسد بیماری کووید-19 دقیقا اشخاصی را که آنها را نادیده می ‌گیرند یا حداقل دس ت‌کم می ‌گیرند مجازات می ‌کند و این در مورد ایلان ماسک هم صادق بود چراکه دو هفته قبل اعلام کرد که تست کرونایش مثبت شده است.

خبر فوری: دیگو مارادونا درگذشت!

او البته پیش از آن تست‌های کرونا را هم مورد انتقاد قرار داده بود چرا که از چهار تستی که با یک دستگاه و در شرایط یکسان انجام داده بود دو تست مثبت و دو تست‌ منفی شده بود. همین توییت او از سوی طرفداران علم پزشکی مورد انتقاد قرار گرفت. با این همه به ‌نظر نمی ‌رسد ماسک چندان نگرانی از بابت کرونا داشته باشد. حداقل در همین دوران او به جایگاهی رسیده که سال ‌ها برای آن تلاش می‌ کرد. با این همه پاندمی کرونا برای سایر ثروتمندان جهان هم اصلا بد نبوده است. با وجود بیماری و بیکاری بسیاری، 500 ثروتمند لیست بلومبرگ در مجموع 1.3 تریلیون دلار بر ثروتشان افزوده ‌اند. که در این میان ایلان ماسک موفق شده است به رتبه دوم این جدول صعود کند.

ایلان ماسک کیست؟

ایلان ریو ماسک متولد ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱در آفریقای جنوبی می باشد. ایلان ماسک که هم اکنون به عنوان ثروتمندترین فرد جهان در مرتبه دوم رتبه جهانی قرار دارد، مهندس، طراح صنعتی، مخترع و شخص نامی تجارت در صنایع پیشرفته آمریکایی و جزو ده شخصیت تأثیرگذار در فناوری است. ایلان ماسک دومین فرد ثروتمند جهان بنیان ‌گذار شرکت ‌های زیر بوده است:

او هم ‌اکنون مدیر عامل و مدیر فنی در اسپیس اکس است. ماسک همچنین در حال توسعهٔ یک سیستم حمل و نقل با سرعت بالاست که تحت عنوان هایپر لوپ شناخته شده ‌است.

تسلا موتورز

تسلا موتورز در ژوئیه ۲۰۰۳ توسط مارتین ابرهارد و مارک تارپنینگ تأسیس شد. این شرکت از همان ابتدای کار، خود را به عنوان اولین سری تولید کنندهٔ وسایل نقلیهٔ الکتریکی معرفی کرد و بنیان ‌گذاران آن در رؤیای بی ‌نیاز ساختن مشتریان از سوخت بنزین به سر می ‌بردند. ایلان ماسک از حامیان چنین اقدامات آرمانی بود. بالاخره در سال ۲۰۰۴ با سرمایه ‌گذاری در این استارتاپ و با سهم شخصی ۷۰ میلیون دلاری خود در این پروژه شریک شد. او در ابتدا به عنوان مدیر اجرایی و طراح محصول مشغول به کار شد. ایلان ماسک در طراحی اولین اتومبیل الکتریکی مشارکت کرد؛ که در واقع یک خودروی اسپورت تسلا رودستر بود. ایلان ماسک اصرار داشت که به منظور به حداقل رساندن وزن خودرو، استفاده در ماژول باتری و حتی برخی از المان های ظاهری مانند چراغ ‌های جلوی ماشین، از مواد کامپوزیت فیبر کربن در بدنهٔ ماشین استفاده کنند.

10 فرد ثروتمند جهان

همانطور که اشاره کردیم ماسک در واپسین روز های نوامبر 2020 موفق شده است تا به رتبه دوم افراد ثروتمند جهان صعود کرده و بیل گیتس را پشت سر بگذارد. این دسته بندی که توسط بلومبرگ به روز رسانی می شود ایلان ماسک را به عنوان دومین فرد ثروتمند جهان معرفی کرد. اما 10 ثروتمند این لیست که هستند؟

10 فرد ثروتمند جهان به ترتیب عبارتند از:

 • جف بیزوس
 • ایلان ماسک
 • بیل گیتس
 • برنار آرنو و خانواده
 • وارن بافت
 • کیت الیسون
 • آمانسیو اورتگا
 • مارک زاکربرگ
 • جیم والتون
 • آلیس والتون
 • اس. رابسون والتون.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

پرطرفدارترین عناوین