|

درد زیر بغل، از دلایل ایجاد تا راهکارهای درمانی

علت درد زیر بغل می­تواند از تحریک پوستی ناشی از تراشیدن تا تورم غدد لنفاوی یا سرطان پستان متفاوت باشد.

لینک کوتاه کپی شد
1

اگر در یک زیر بغل یا هر دو احساس درد می‌کنید ، علت آن می‌تواند از تحریک پوستی ناشی از تراشیدن تا تورم غدد لنفاوی یا سرطان پستان متفاوت باشد.

در این مقاله روش­های درمانی و علل ایجاد این نوع درد بررسی شده است، پس اگر چنین تجربه چنین حالتی را داشته اید تا پایان متن همراه ما باشید.

در زیر بغل چه علتی می‌تواند داشته باشد؟

iStock-504288151-5b887a08c9e77c0082e18cef

این درد ممکن است توسط اتفاقی موقتی ایجاد شود در عین حال می‌تواند زنگ خطری برای یک بیماری جدی تر محسوب شود.

اینها برخی از دلایل عمده درد زیر بغل به شمار می­رود:

کشیدگی عضله

چندین عضله در قفسه سینه و بازوها وجود دارد که می‌تواند باعث درد زیر بغل در اثر استفاده بیش از حد یا آسیب شود.

پکتورالیس ماژور (Pectoralis Major) یک عضله بزرگ در قفسه سینه است که به سمت شانه می­رود. با ورزش یا وزنه برداری می‌تواند دچار کشیدگی شود.

کوراکوبراکیالیس (Coracobrachialis) عضله ای در قسمت فوقانی بازو است که می‌تواند در اثر فعالیت­هایی مانند بیس بال یا سایر فعالیت ­ها از جمله تنیس نیز دچار فشار شود.

اگر هریک از این عضلات ناحیه بازو و قفسه سینه دچار کشیدگی یا التهاب شود، درد آن احتمال دارد در ناحیه زیر بغل احساس شود.

تحریکات پوستی

اصلاح یا اپیلاسیون این منطقه می‌تواند پوست شما را تحریک کند. علاوه بر این برخی از دئودورانت‌ها یا مواد شوینده لباس می­توانند باعث واکنش آلرژیک شوند که می‌تواند زمینه ساز ایجاد بثوراتی به نام درماتیت تماسی شود. این بیماری­های پوستی معمولاً جزئی و موقتی هستند.

unnamed

بثورات ، برجستگی و سایر مشکلات پوستی نیز ممکن است نتیجه مشکلات جدی تر سلامتی باشد.

به عنوان مثال، hidradenitis suppurativa مانند آکنه در زیر بغل شما به نظر می­رسد، اما در واقع یک مشکل بسیار جدی تر است که می‌تواند باعث ایجاد زخم شود.

ویروس آبله مرغان

زونا یک بیماری مرتبط با پوست است که می‌تواند باعث درد در زیر بغل شود. این بیماری عفونی که توسط ویروس واریسلا زوستر منتشر می‌شود باعث بثورات پوسته پوسته و قرمزی می‌شود که معمولاً در پشت، قفسه سینه یا زیر بازوها ظاهر می‌شود .

تورم غدد لنفاوی

سیستم لنفاوی شما شبکه‌­ای از گره­‌ها یا غدد موجود در سراسر بدن است. لنف مایعی است که به مبارزه با عفونت کمک می­کند. تجمع غدد لنفاوی در نزدیکی زیر بغل و دو طرف بدن بسیار زیاد است.

در صورت سرماخوردگی یا آنفولانزا ممکن است غدد لنفاوی شما متورم و حساس شوند. همچنین انواع مختلفی از بیماری­های لنفاوی وجود دارد که می‌تواند باعث درد در زیر بغل شود.

تورم غدد لنفاوی هنگامی اتفاق می­افتد که در گره لنفاوی انسداد ایجاد شده و مایعات داخل آن جمع شود. این تورم می‌تواند بسیار دردناک باشد. تورم لنفاوی ممکن است به دنبال درمان سرطان پستان یا از بین بردن برخی از غدد لنفاوی سرطانی باشد.

بیماری دیگر، لنفادنوپاتی است که باعث بزرگ شدن غدد لنفاوی می‌شود . علت آن عفونت سیستم لنفاوی به نام لنفادنیت است.

GettyImages-1166968833-14a82172eae1488ebc74a2670fa7ef40

 

سرطان پستان

سرطان پستان غالباً در مراحل اولیه بدون درد است، اما اگر احساس درد کردید یا در زیر بازو یا پستان خود توده ای احساس کردید، با پزشک خود مشورت کنید.

علت این ناراحتی ممکن است بدلیل رشد خوش خیم سلول­های سرطانی باشد و جای نگرانی نداشته باشد، اما باید بررسی شود.

بیماری شریان محیطی (PAD)

PAD تنگی عروق کوچکتر در بازوها و پاها است که باعث می‌شود خون و درنتیجه اکسیژن کمتری به عضلات و بافت اندام شما برسد.

عضلات محروم از اکسیژن آسیب می­بینند. اگر PAD در یک یا هر دو بازو دارید، ممکن است درد را در زیر بغل خود احساس کنید.

چه علائمی وجود دارد؟

بسته به علت درد در این ناحیه، علائم شما ممکن است کاملاً متفاوت باشد. مشکلات پوستی، مانند فولیکول­های موی ملتهب یا زونا، باعث ایجاد بثورات آشکار یا سایر علائم قابل مشاهده می‌شود .

اختلالات غدد لنفاوی می‌تواند باعث تورم در بازو یا زیر بغل شود. در صورت تورم این غدد در سایر نقاط ممکن است درد یا تورم در شکم یا پاها را نیز تجربه کنید.

علائم سرطان پستان می‌تواند تغییراتی در شکل و اندازه پستان باشد و تغییراتی در نوک پستان نیز ایجاد شود.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کنید؟

time-see-doctor-rheumatoid-arthritis

درد این ناحیه اگر ناشی از کشیدگی عضله باشد، ممکن است پس از چند روز استراحت، به خودی خود بهبود یابد. اگر علائم دیگری مانند تورم یا لمس وجود توده دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

در صورت مشکوک بودن به سرطان یا مشاهده بثورات یا سایر علائم مشکلات پوستی در زیر بازو، می­توانید به یک متخصص خون یا یک متخصص سرطان پستان مراجعه کنید.

اگر به اختلال در غدد لنفاوی مشکوک هستید، و علائمی مانند تب یا احتقان دارید، ممکن است به عفونت تنفسی مرتبط با غدد لنفاوی خود مبتلا باشید.

در بیشتر موارد، درمان به موقع هر بیماری منجر به دریافت نتایج بهتری می‌شود . اگر درد یک مشکل موقتی مربوط به عضله است، تشخیص درست نیز می‌تواند برخی از اضطراب‌ها را کاهش دهد.

اگر درد زیر بغل دارید که بیش از چند روز طول می­کشد یا علائم دیگری مانند تورم یا تظاهرات پوستی وجود دارد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص

اولین راه تشخیصی برای پزشک لمس ناحیه دردناک برای ردیابی هرگونه توده می‌­باشد. اگر دکتر به اختلال در غدد لنفاوی یا سرطان پستان مشکوک باشند، ممکن است به آزمایش خون و احتمالاً نمونه برداری از بافت گره لنفاوی یا در صورت وجود توده نیاز داشته باشید. آزمایش خون ممکن است شامل شمارش کامل خون (CBC) و آزمایش مارکرهای خاص شرایط مشکوک باشد.

در همین زمینه پیشنهاد می‌شود : تفسیر تست‌­های آزمایشگاهی و محدوده نرمال آن‌­ها

درمان درد زیر بغل وابسته به علت آن است.

عفونت باکتریایی به آنتی بیوتیک نیاز دارد، در حالی که عفونت ویروسی معمولاً فقط در طی زمان برطرف می‌شود . گاهی اوقات، پارچه­ای گرم و مرطوب که به قسمت آسیب دیده زیر بغل زده ­شود ، می تواند درد را کاهش دهد.

در مواردی که درد ناشی از کشیدگی عضلانی باشد درمان معمولاً شامل کمپرس یخ و استراحت در چند روز اول است. با کاهش درد، بهتر است برای کمک به بهبود گردش خون در منطقه گرما ایجاد کنید. حرکات کشش سبک همچنین می‌تواند گردش خون را تقویت کرده و به کاهش احساس درد کمک کند.

اگر درد از علائم سرطان پستان باشد، درمان ممکن است شامل جراحی برای برداشتن تومور یا غدد لنفاوی آسیب دیده، شیمی درمانی یا پرتودرمانی باشد.

Ref. Healthline

 

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها