|

آخرین صورتحساب سهام عدالت

ارزش سهام عدالت امروز شنبه 2 اسفند چقدر است؟

ارزش سهام عدالت در پایان معاملات امروز شنبه 2 اسفند ماه کاهش یافت.

لینک کوتاه کپی شد

پس از پایان معاملات امروز بازار بورس ایران(2 اسفندماه 99)، ارزش هر برگه سهام عدالت 532 هزارتومانی دارندگان این سهام به 10 میلیون تومان رسید.  

سی درصد این مبلغ قابل فروش است یعنی سهام داران می توانند به میزان سه میلیون تومان از ارزش سهام عدالت خود را دریافت کنند.

ارزش سبد سهام عدالت در دوره قبل از اصلاح بازار سهام حدود ۲۱ میلیون تومان بوده و حالا نصف ارزش سبد سهام عدالت نیست شد که هیچ، فروش این سبد در بازار سهام نیز متوقف است و عملا کسی کاری از دستش برنمی‌آید.

نام شرکت سهامی تعداد سهم هر سهامدار 
فارس   2292
شگویا   47
شاوان  4
دانا 16
بنیرو   3
رمپنا  137
اخابر 239
کگل  104
حکشتی‌  78
فولاد  1260
فولاژ  73
فخوز  296
ساراب 9
ورنا  3
حپترو 1
کچاد  181
وپست  16
مارون  47
شپنا   304
شتران  1045
شبندر  114
بسویچ 9
وبملت  299
وبصادر  1400
وتجارت   1788
 فایرا 31
شراز  4
جم 41
فملی  1133
سدشت 8
بفجر  38
وتوصا 12
 شبریز  15
خساپا  39
لکما  22
بترانس  3
خودرو 47

پیشنهاد می شود: پیش بینی بورس فردا یکشنبه 3 اسفند 99

چه کسانی وام سهام عدالت نگیرند؟

در هفته گذشته اعلام شد که توزیع کارت اعتباری با اتکا به سهام عدالت و فعلا از بانک ملی کلید خورده است و بر اساس توضیحات قبلی که گفته شده بود معادل ۵۰ درصد ارزش سهام عدالت وام پرداخت می‌شود، برآوردها بر این است که صاحبان برگه ۵۰۰ هزار تومانی سهام عدالت حداکثر پنج میلیون تومان و صاحبان برگه یک میلیون تومانی، ده میلیون تومان وام دریافت کنند.

وزارت اقتصاد اعلام کرده که کارت اعتباری برای خرید از فروشگاه‌های وین مارکت، افق کوروش و رفاه شارژ می‌شود و افرادی که نتوانند وام را یک ماهه برگردانند می‌توانند با اقساط سه ساله و سود ۱۸ درصد وام را پس بدهند.

این شرایط اما مورد انتقاد بسیاری از سهامداران واقع شده است. آنها می‌پرسند که در صورت دریافت وام سهام عدالتشان تا سه سال غیرقابل فروش می‌شود و یا ۵۰ درصد دیگر سهام قابل فروش است؟ که البته با توجه به اینکه سود ۱۸ درصد برای وام در نظر گرفته شده، به نظر می‌رسد سهامداران نباید چندان روی فروش ۵۰ درصد باقیمانده سهامشان حساب باز کنند.

انتقاد مهم دیگر الزام به خرید از سه فروشگاه است. این در حالی است که مشمولان کارت اعتباری سهام عدالت معتقدند که به پول نقد نیاز بیشتری دارند و الزام به خرید از سه فروشگاه دست آنها را می‌بندد.

با توجه به اینکه ماهیت این وام به صورت کارت اعتباری است بعید به نظر می‌رسد که بتوان آن را به صورت پول نقد دریافت کرد.
نقد دیگر به این وام سود بالایی است که برای آن در نظر گرفته شده است و البته رقم پایین وام است که با توجه به جهش قیمت در بازارهای مختلف این انتقاد مردم موجه به نظر می‌آید.

با این شرایط افرادی که تصمیم دارند سهام عدالت خود را در اولین فرصت رفع محدودیت فروش، معامله کنند بهتر است از دریافت این وام صرف نظر کنند. همچنین افرادی که نیاز به پول نقد دارند و یا تصور می‌کنند قادرند ۵۰ درصد دیگر سهام عدالت خود را بفروشند و یا در صورت آزادسازی کامل سهام عدالت می‌خواهند ۳۰ درصد سوم آن را به فروش رسانند، بهتر است فعلا برای گرفتن این کارت اعتباری دست نگه دارند.

 

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها