|

سرنوشت بهترین مهاجم پرسپولیس در پرتغال

مهاجمی که بهترین فروارد پرسپولیس محسوب می شد و اینجا آقایی می کرد حالا موفق نشده است حتی یک گل در لیگ پرتغال و تیم ماریتیمو بزند.

لینک کوتاه کپی شد

اگر دقت کرده باشد در دهه گذشته حضور بازیکنان فوتبال ایران در این پنچ لیگ بزرگ به طرز چشم‌گیری کاهش پیدا کرده است. از دومین نسل طلایی فوتبال ایران در ۲۰ سال گذشته که زیر نظر کارلوس کی‌روش در دو جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل و ۲۰۱۸ روسیه هم درخشش قابل توجهی داشتند، به استثنا جهانبخش و قدوس، بازیکن دیگری به این پنج لیگ بزرگ فوتبال جهان راه نیافت.

آخرین لژیونر ایرانی در بوندس‌لیگا حضور بسیار کوتاه علی کریمی در باشگاه مشهور شالکه در سال ۲۰۱۱ بود. هر چند اشکان دژاگه بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ برای تیم ولفسبورگ بازی کرد، اما او با توجه به اینکه در فوتبال آلمان پرورش یافته است، عملاً لژیونر محسوب نمی‌شود. در اصل جواد نکونام که تا سال ۲۰۱۲ در تیم اوساسونای اسپانیا بازی می‌کرد، آخرین لژیونری بود که در دهه گذشته همچنان در یکی از این پنج لیگ حضور داشت.

در چنین اوضاع و احوالی شاهد موج کوچ بازیکنان ایرانی به لیگ های درجه سوم اروپایی یا لیگ ستارگان قطر بوده و هستیم. برخی ستاره‌های پرسپولیس و استقلال هم حاضرند با پیشنهادهای معمولی، یکی دو فصل را در کشورهایی مانند بلژیک، دانمارک، نروژ، سوئد، یونان، پرتغال، روسیه، ترکیه و... بگذرانند. آن‌ها دریافتی مطمئن ارزی را به کلنجار با تیم‌های بی‌پول ایرانی ترجیح می‌دهند. در این میان، حتی لیگی مثل جمهوری آذربایجان هم مقصد برخی بازیکنان ایرانی شده است که به هیچ عنوان مسابقاتش سطح کیفی مناسبی ندارد؛ اما وسوسه زندگی در بیرون ایران و دریافت حقوق دلاری و یورویی، باعث ایجاد موج تازه‌ای از مهاجرت ورزشی در فوتبال کشور شده است.

البته خروج این دسته از بازیکنانی که  تنها یکی دو فصل در بورس قرار گرفته‌اند، می‌تواند ضمن ورود ارز به کشور موجب باز شدن جا برای نمایش ستاره‌های جوانتر به خصوص در تیم‌های شهرستانی شود، اما تا حدی نیز خواسته یا ناخواسته افت کیفی بازی‌های لیگ را به همراه خواهد داشت.

در این میان بازیکنی مثل علی علیپور هم به نظر می رسد کوچ احساسی و عجولانه ای به لیگ پرتغال داشته است. مهاجمی که بهترین فروارد پرسپولیس محسوب می شد و اینجا آقایی می کرد حالا موفق نشده است حتی یک گل در لیگ پرتغال و تیم ماریتیمو بزند. در بازی اخیر این تیم و از هفته نوزدهم رقابت‌های لیگ برتر پرتغال، ماریتیمو در خانه توندلا به میدان رفت و با نتیجه ۲ بر یک شکست خورد.

در این بازی امیر عابدزاده و علی علیپور دو بازیکن ایرانی ماریتیمو نیمکت‌نشین بودند و به میدان نرفتند. شاید مصدومیت و پروسه زمانی برای هماهنگ شدن با لیگ پرتغال مزید برعلت شده باشد اما همه می‌دانیم علی علیپور چه مهاجم با کیفیتی است. او نباید درتیم متوسط ماریتیمو در لیگ درجه سوم پرتغال این‌چنین نیمکت‌نشین شود درحالی که گفته می‌شد از لحاظ مالی هم حضورش در این تیم چیزی عاید علیپور نکرده است.

شاید بهترین راه برای این مهاجم شناخته شده بازگشت به ایران و بازی در پرسپولیس باشد. هرچند خودش هنوز چنین تصمیمی نگرفته و عقیده دارد می‌تواند در لیگ پرتغال خوش بدرخشد!

منبع: خبرورزشی

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها