|

ژاپن اول و افغانستان آخر

پاسپورت ایران ارزشمندتر است یا افغانستان؟

در تازه‌ترین رتبه‌بندی جهانی "شاخص گذرنامه" در سال ۲۰۲۱، پاسپورت (گذرنامه) ژاپن قدرتمند‌ترین و پاسپورت افغانستان ضعیف‌ترین سند مسافرتی…

لینک کوتاه کپی شد

در شاخص گذرنامه نهاد "هنلی"، گذرنامه ژاپن معتبرترین در جهان است و دارندگان این گذرنامه با کمترین محدودیت و نیاز به اخذ روادید قادر به سفر بیشترین کشورهای جهان هستند.

گذرنامه ایران در این رتبه‌بندی جهانی یکی از ده گذرنامه ضعیف در جایگاه ۱۰۱-ام در میان ۱۱۰ پاسپورت قرار گرفته است که اجازه سفر بدون ویزا به ۴۱ کشور را دارد.

شهروندان ژاپن، سنگاپور، کره جنوبی و آلمان با سفر به حدود ۱۹۰ کشور و منطقه بدون ویزا قدرتمندترین پاسپورتها‌ را در اختیار دارند.

در قعر این جدول به ترتیب افغانستان، عراق، سوریه، پاکستان، سومالی، یمن، منطقه تحت کنترل دولت خودگردان فلسطین، لیبی، نپال و کره شمالی قرار گرفته اند.

شهروندان افغانستان تنها به ۲۶ و عراق به ۲۸ کشور و منطقه می‌توانند بدون ویزا سفر کنند.

امارات متحده عربی با دسترسی بدون ویزا به ۱۷۳ مقصد، جایگاه شانزدهم را به خود اختصاص داده است، در سال ۲۰۰۶ که نهاد هنلی برای اولین بار شروع به رتبه‌بندی پاسپورت‌ کشورها کرد، این کشور در رتبه ۶۲ قرار گرفت که فقط به ۳۵ مقصد بدون ویزا دسترسی داشت.

این کشور سال گذشته چندین توافق متقابل لغو ویزا را با کشورها منعقد کرد، از جمله توافق‌نامه تاریخی روابط رسمی با اسرائیل که به شهروندان این دو کشور اجازه دسترسی "بدون ویزا" به کشور دیگر را می‌دهد.

اما در فهرست شاخص هنلی، بریتانیا و آمریکا در جایگاه هفتم قدرتمندترین پاسپورت جهان قرار گرفته اند.

 

منبع: بی بی سی

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

پرطرفدارترین عناوین