|

انتقاد یا عقده‌گشایی

کشیده شدن ماجرای مهمان «ماه عسل» به شبکه آل‌سعود!

اگر کسی توییت سینا ولی‌الله را بخواند و برنامه‌هایش را ندیده باشد گمان می‌کند با یک برنامه‌سازی طرف است که تاکنون صدها جوان ایرانی را از…

لینک کوتاه کپی شد

روزنامه صبح نو در گزارشی به حادثه تلخ خودکشی میهمان برنامه ماه عسل و حواشی‌اش پرداخته است که بخش‌هایی از آن از نظرتان می‌گذرد.

«ماه‌عسل» به‌عنوان یکی از برندهای برنامه‌سازی در ایران شناخته می‌شود. این برنامه با محوریت احسان علیخانی به واسطه فضایی که داشت توانست به مرور به‌عنوان یکی از مشهورترین تولیدات سیما تبدیل شود. نقطه قوت ماه عسل این بود که برخلاف تاک‌شوهای مرسوم، مهمانانی از دل مردم جامعه داشت که مشهور نبودند.

در بین ده‌ها مهمانی که به ماه‌عسل آمده بودند حضور یک کودک کار در زمان پخش سروصدای زیادی کرد. «رضا» یک کودک کار بود که با جمله «آرزویی ندارم چون وقت نکردم بهش فک کنم» در برنامه ماه‌عسل بسیار شناخته شد. اما چند روز پیش خبر تلخی در رسانه‌ها منتشر شد. براساس خبر منتشرشده، رضا خودکشی کرده بود. پس از این مساله واکنش‌های زیادی در فضای مجازی به وجود آمد.

واکنش احسان علیخانی

بخشی از واکنش‌ها به خبر خودکشی رضا در قالب هجمه عجیب به برنامه ماه‌عسل بود. احسان علیخانی، مجری و تهیه‌کننده این برنامه به همین خاطر دل‌نوشته‌ای منتشر کرد که در بخش پایانی آن آمده است: «ما مدعیان هر‌کدام حتی قدمی برداشته‌ایم برای این بچه‌ها؟! سازمان‌ها و نهادهای قانونی مربوط به این حوزه چه کرده‌اند؟! همه ما امثال خانه ایرانی لب خط را که داوطلبانه و رایگان برای این بچه‌ها کار کرده‌اند، چقدر حمایت و همراهی کرده‌ایم؟!

gtiLeeaoDiDf (1)

رفقا نکته مهم و عمیق‌تر...

رضای دوست‌داشتنی همه ما رفت، اما در بازنشر خبر و نظرات دقت کنید چون می‌تواند تأثیر بسیار ترسناکی روی بچه‌هایی شبیه رضا در شهرهای کوچک و بزرگ ما داشته باشد و ساختن الگویی از این کار می‌تواند برای بچه‌های بی‌قرار و پر از غم و غصه و کمبودهای زیاد، تبدیل به راهکاری جبران‌ناپذیر شود!

ماه‌عسل و مخاطبان دلسوزش توانستند ۲۵۰هزار بچه یتیم را صاحب حامی کنند که تا امروز ادامه دارد. ۴۲۰۰‌زندانی آزاد شدند، در سیل، در زلزله، در کرونا و… کنار مردم بودند. توقع ما از یک برنامه تلویزیونی آبادکردن تمام کشور است و حل کردن تمام مشکلات؟! یا طرح موضوع و مسأله؟! دوستان و رفقای عزیز و دلسوز! برای رضای عزیز، کاری نکردید چون ندیدید، حواستان نبود، کارهای دیگری داشتید، بسم‌الله... بچه‌هایی شبیه رضا بسیارند، قدمی بردارید! »

ccjHT8vU9tFk

انتقاد یا عقده‌گشایی

اما دربین نقدهایی که به این موضوع شد، نقد یکی از فارسی‌زبانان خارج از کشور به این برنامه  است که البته خود دستی در برنامه‌سازی هم  دارد، رفتاری عجیب از خود نشان داد. سینا ولی‌الله،  مجری و گوینده ایرانی ساکن لندن است. او مجری برنامه چندشنبه با سیناست که از شبکه سعودی ام‌بی‌سی‌پرشیا پخش می‌شود.

چنین فردی با این کارنامه درخشان(!) در واکنش به اتفاق تلخ رضا نوشت: «ماه‌عسل با اون بودجه کلان دولتی فقط بلد بود افراد محتاج رو بیاره تحقیر کنه، گریه مردم و مهمون رو دربیاره و میلیاردی تبلیغات بگیره و بعد هم بدون هیچ پشتیبان و حمایتی رهاشون کنه تا خودشون رو از ناامیدی و یاس خلاص کنن... . صادقانه، تف هم برای چنین رسانه و برنامه‌سازی زیاده!»

pOZUdM9DGg2e

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

پرطرفدارترین عناوین