|

آیا دونالد ترامپ استیضاح می شود؟

آیا دونالد ترامپ استیضاح می شود؟ لایحه استیضاح دونالد ترامپ را روز دوشنبه رسما در صحن کنگره مطرح خواهد شد

لینک کوتاه کپی شد

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید لایحه استیضاح دونالد ترامپ را روز دوشنبه رسما در صحن کنگره مطرح خواهد شد. پس از تحولات روز چهارشنبه در ایالات متحده و حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره، در سه روز اخیر حزب دموکرات تلاش وسیعی برای استعفا و یا برکناری و استیضاح رییس جمهور آمریکا آغاز کرده است. در همین حال امروز توئیتر اکانت رسمی ترامپ را برای همیشه مسدود کرد.

آیا دونالد ترامپ استیضاح می شود؟

به گزارش فرارو، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بامداد روز شنبه (به وقت تهران) به نشست حزب دموکرات درباره تحولات اخیر حمله به کنگره توسط طرفداران ترامپ اشاره کرد. او گفت: «امیدواری اعضا این است که رئیس جمهور فورا استعفا دهد. اما اگر وی این کار را انجام نداد من به کمیسیون‌ها دستور دادم تا برای پیشبرد متمم ۲۵ قانون اساسی و استیضاح آماده باشند.»

طبق متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، درصورت عدم کفایت، ناتوانی یا مرگ رئیس جمهور آمریکا، اکثریت کابینه می‌توانند به انتصاب معاون وی به عنوان رئیس جمهور رأی دهند. پیش‌تر پلوسی استفاده از متمم قانون اساسی را به مایک پنس معاون ترامپ پیشنهاد داده بود. تاکنون پنس واکنشی به این درخواست نشان نداده، اما به نظر نمی‌رسد جمهوری‌خواهان با آن موافقت کنند.

در همین نمایندگان دموکرات کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز تاکید کردند که بازخواست ترامپ برای بازیابی رهبری جهانی در زمینه دموکراسی بسیار مهم است. این اعضا با تاکید بر استیضاح ترامپ گفتند: «باید به جهان نشان دهیم که هیچ کسی در آمریکا بالاتر از قانون نیست.»

پیشتر سه نفر از مشاوران کاخ سفید به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته‌اند که دونالد ترامپ هیچ قصدی برای کناره‌گیری از قدرت ندارد. یکی از مشاوران با «صفر» دانستن احتمال کناره‌گیری ترامپ گفت: «وی فکر نمی‌کند که مرتکب خطایی شده باشد.» حملات چهارشنبه شب طرفداران ترامپ به کنگره سبب شده تا نمایندگان و سناتور‌های آمریکایی به فکر برکناری زودهنگام ترامپ بیفتند. در جریان حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره دست کم ۴ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر مجروح شدند.

ارائه لایحه استیضاح در روز دوشنبه

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید لایحه استیضاح دونالد ترامپ را روز دوشنبه رسما در صحن کنگره مطرح خواهد شد.

برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت آمریکا در پیامی در توییتر به تشریح دلیل تلاش کنگره برای استیضاح ترامپ پرداخت. او در این پیام توییتری نوشت: «برخی مردم می‌پرسند چرا شما رئیس‌جمهوری را استیضاح و محکوم می‌کنید که تنها چند روز دیگر در قدرت است؟ پاسخ: سابقه دارد، باید شفاف شود که هیچ رئیس جمهوری چه الان و چه در آینده، نمی‌تواند شورشی علیه دولت آمریکا را رهبری کند.»

سه نماینده دموکرات کنگره متن این لایحه را تدوین کرده اند و به گزارش رسانه‌های آمریکا ۱۶۰ نماینده دیگر هم از آن پشتیبانی کرده‌اند. در متن لایحه تهیه شده یکی از اتهاماتی که به موجب آن آقای ترامپ مستحق استیضاح شناخته شده "تشویق آگاهانه به شورش علیه حکومت" عنوان شده و همچنین او متهم به خیانت به سوگند ریاست جمهوری شده است.

پیشنهاد می شود: ماجرای حذف شدن ترامپ از توئیتر چیست؟
 

این دومین بار است که مجلس نمایندگان لایحه استیضاح دونالد ترامپ را تهیه می‌کند. بار نخست نمایندگان کنگره آقای ترامپ را به علت تحت فشار گذاشتن دولت اوکراین با مقاصد سیاسی استیضاح کردند، اما سنا که در کنترل جمهوری ‌خواهان است این استیضاح را رد کرد و به آن رسیدگی نکرد. تد لیو، دیوید سیسیلین و جیم راسکین سه نماینده دموکرات مجلس نمایندگان هستند که متن لایحه استیضاح را تهیه کرده‌ اند. کاخ‌سفید در واکنش به این خبر گفته که استیضاح مجدد رئیس‌جمهوری «موجب نفاق بیشتر در کشور» خواهد شد.

در همین حال، نیویورک تایمز از نامه حدود ۱۰۰ دیپلمات و سفیر آمریکایی به مایک پومپئو، وزیر خارجه این کشور خبر داده که در آن از آقای پومپئو خواسته شده اقدام آقای ترامپ در ترغیب و هدایت مهاجمان به کنگره را محکوم کند.

منبع: فرارو

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

پرطرفدارترین عناوین